BÜYÜKÇEKMECE 21 °C
En Düşük 15 °C
En Yüksek 22 °C
Karakter Boyutu :
İBB'de 'taşeron sendika' eylemi

İBB'de 'taşeron sendika' eylemi

24 Ocak 2011 18:05 Pazartesiİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde işçiler arasında, farklı bir sendikalaşmaya gidildiğini iddia eden Belediye-İş Sendikası protesto gösterisi gerçekleştirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde çalışan işçiler arasında farklı bir sendikalaşmaya gidildiğini öne süren Belediye-İş Sendikası üyeleri, eylem yaptı.

Sendika önünde toplanan yaklaşık 500 işçi sloganlar atarak belediyeye yürüdü. Aksaray'daki Belediye-İş Sendikası binası önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik grup, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne doğru yürüyüşe geçti. Eylemciler, 'Taşeron sendika istemiyoruz', 'Gün gelecek devran dönecek hainler işçiye hesap verecek', 'Yandaş sendika istemiyoruz' şeklinde slogan attı. Yürüyüş sırasında yola yayılan işçiler, trafiği kısmen kapanmasına neden oldu. 4 şeritten akan trafik işçilerin yola yayılması nedeniyle 2 şeride düştü. Bu durum trafiğin uzun süre tıkanmasına neden oldu.

Büyükşehir Belediye binası önünde toplanan eylemciler adına açıklama yapan işçilerden İsfendiyer Ekşi, Belediye İş'ten, Hizmet-İş Sendikası'na geçen eski başkanlardan Nihat Ağtaş ile Serdar Cafer Özkul'u hedef aldı. Ekşi, "Demokrasiyi savunan bu isimlerin demokrasiyle alakası olmadığı buradan anlaşılıyor" dedi.
Hizmet-İş Sendikası'nı işverenin isteği doğrultusunda hareket etmekle suçlayan Ekşi, "Belediye İş, uzun yıllar Büyükşehir Belediyesi'nde örgütlü bir sendikadır. Bazı müdürlerin desteğine güvenerek baskı ve tehditle hukuk dışı bir şekilde üye kaydedenler ve onlara alet olanlar, bu süreçlerin bir faturası var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde baskıyla, tehditle yapılacak bir üye kaydı, yıllarca sürecek yetki davaları, toplu sözleşmesiz yıllara zemin hazırlamaktadır. Gün, güçlerimizi birleştirme, dayanışmayı büyütme günüdür" şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamanın ardından sloganlar atmaya devam eden işçiler daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı. Eylem sırasında çevrede ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde geniş güvenlik önlemi alındı.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (2397) defa okunmuştur.

ETİKETLER

istanbul - belediye - işçi - protesto - sendika

İSTANBUL / BÜYÜKÇEKMECE - HABERLERİ